خلاصه چند یادداشت از جیم ران

خلاصه چند یادداشت از جیم ران

کارآیی، دوستان خوب، فرهنگ شما، معنویت، از دست ندادن هیچ فرصت و هیچ امکانی، خانواده و اطرافیان اینها مهم ترین ابعاد زندگی فردی و اجتماعی شما هستند

هفته گذشته این کتاب رو خوندم. کتاب خوبیه. حتما توصیه می‌کنم که شما هم بخونید.

البته عنوان کتاب فقط از بخش آخر کتاب گرفته شده و سایر یادداشت‌ها در بخش‌های اول کتاب هست

اما خلاصه کاربردی و مفید و فشرده این کتاب:

زندگی ایده‌آل به پول خلاصه نمیشه. باید بدونید چی از زندگی میخواهید. باید پاسخ این سوال رو به صورت کاملا شفاف در ذهن خودمون داشته باشیم «زندگی‌ خوب برای من چه معنایی دارد؟»

۱. کارآیی 

۲. دوستان خوب

۳. فرهنگ شما

۴. معنویت

۵. از دست ندادن هیچ فرصت و هیچ امکانی

۶. خانواده و اطرافیان

در یادداشت بعدی و همین طور در یادداشت‌های دیگه به صورت مکرر از اهمیت نظم و برنامه منظم و همچنین اهمیت بسیار زیاد یادداشت برداری و ثبت وقایع گفته شده.

نکته جالب این کتاب قسمتی بود که میگفت باید از بچه‌ها چند تا نکته یاد گرفت: کنجکاوی. هیجان. ایمان. اعتماد. این خصوصیات در بچه‌ها هست ولی در بزرگسالان کمتر پیدا میشه. باید سعی کنیم این نگاه رو حفظ کنیم

باید به این موضوع اعتقاد داشته باشیم که ما وظیفه داریم دنیا رو بهتر از اون چیزی که توش به دنیا اومدیم تحویل آیندگان بدیم.

موضوع مورد بحث دیگه اهمیت مطالعه و یادداشت برداری بود که اشاره کردم با این نگاه که اگه قراره چیزی تغییر کنه اول باید شما تغییر کنی!

شکرگزاری نکته بسیار مهمی هست. باید یاد بگیریم که در هر لحظه به خاطر داشته هامون شکرگزار باشیم. ناسپاسی نکنیم

جمع آوری ایده‌های خوب و یادداشت کردن اون خیلی مهمه. 

جمله کلیدی

کلید اصلی به سوی آینده بهتر خودتان هستید...

هرچیزی میتونه روی آینده شما تاثیر بزاره ولی کلید اصلی خود شما هستید که آینده خودتون رو میسازید.

سه عادت مالی که باعث تفاوت افراد میشه نکته جالبی بود. اینکه باید بتونید با ۷۰٪ از درآمد ماهیانه زندگی کنید و ۳۰٪ بقیه رو به ترتیب در امور خیریه، سرمایه گذاری و پس‌انداز استفاده کنید.

فرمول موفقیت و شکست. نا محسوس بودن اون هست. تصمیماتی که میگیریم نتایجی دارند که اغلب مدت‌ها بعد مشخص میشه. اگه قرار باشه هر کسی مثلا هر بار غذای فست فود میخوره نتیجه مضر اون رو همون روز ببینه دیگه هیچ کسی غذای فست فود نمی خورد ولی چون نتیجه در سالها بعد با بیماری‌های گوناگون مشخص میشه پس خیلی سخته که لذت آنی خوردن یه پیتزا رو با احتمال داشتن کبد چرب در ده سال دیگه عوض کنیم!

موفقیت و شکست حاصل تصمیمات ما هستند ولی اون تصمیمات سالها زمان میخواد تا نتایج خودش (موفقیت و شکست) رو نمایان کنند.

 

توصیه شده برای شما

دیدگاه خود را بنویسید